پارک جنگلی سی سنگان (سیسنگان) از جمله تفرجگاه های استان سرسبز و شمالی مازندران و شهر زیبای نوشهر است. مازندران زیبایی های بسیاری را در دل خود جای داده و شهرهای مختلف این استان، همیشه و همه وقت میزبان گردشگران و طبیعت گردان از راه های دور و نزدیک هستند.

در کنار بسیاری از نقاط دیدنی مازندران که شامل ساحل دریا، آبشار ها، دریاچه ها و کوه ها می باشد، این بار به سراغ یکی از این جاذبه ها یعنی پارک جنگلی سیسنگان رفته ایم. جایی که با آن همه درخت سر به فلک کشیده خود، هوایی تازه و دلپذیر را تقدیم و امکانی مناسب را برای گدراندن اوقاتی خوش فراهم می کند.

نمایی از پارک جنگلی سیسنگان

معرفی پارک جنگلی سی سنگان

پارک سی سنگان در سال 1344 با هدف حفاظت از گونه های نادر شمشاد و سایر گونه های گیاهی و جانوری، طراحی و ساخته شد. این پارک نیز از آخرین باقیمانده جنگل ‌های جلگه ‌ای در ایران می باشد و نزدیکی به دریا و چشم اندازهای زیبا از ویژگی های پارک جنگلی سی سنگان است.

پارک جنگلی سی سنگان مساحت زیادی از پوشش گیاهی جنگلی و ساحلی را به خود اختصاص داده است. از گونه های مشهور موجود در پارک جنگلی سی سنگان به غیر از شمشاد می توان به بلوط هایی اشاره کرد که گاه ارتفاع آنها به بیش از 10 متر نیز می رسد. در کنار این ها، این پارک محلی برای حفاظت از گونه های متنوع درختچه خشبی، علفی و جانوری نیز می باشد.

آب و هوای این منطقه خنک و مرطوب است و درختان انبوه، سایه دلپذیری را ایجاد کرده اند که می توان ساعت ها در زیر این سایه ها استراحت کرد و محو تماشای مناظر اطراف شد. درختان افرا و توسکا نقشی اساسی در زیبایی چشم نواز این جنگل دارند.

اقامت در سی سنگان

در میان درختان انبوه این جنگل کلبه هایی جنگلی می بینید که به شیوه سنتی ساخته شده اند و حال و هوایی متفاوت به جنگل داده اند . گاهی در کنار این کلبه ها، میز و صندلی هایی چوبی می بینید که از جنس درختان اطراف ساخته شده و چشم اندازهای جنگل را دیدنی تر کرده اند. می توانید بر روی این صندلی های چوبی بنشینید و از آرامش و سکوت دوست داشتنی جنگل لذت ببرید، حتی می توانید شب را هم در جنگل بمانید و در همین کلبه های چوبی اقامت کنید.

کمی آن طرف‌تر آلاچیق‌هایی برای اقامت چندساعته و صرف غذا طراحی‌ شده است. اقامت در طبیعت سی سنگان، جنگل‌گردی، قدم زدن در ساحل رودخانه و اقامت شبانه در کلبه‌های جنگلی سی سنگان همگی مواردی هستند که نمی‌توان به‌ سادگی از آنها گذشت. در سی سنگان امکاناتی مثل پیست دوچرخه‌سواری، مسیرهای مخصوص پیاده‌روی، کافی‌شاپ و رستوران هم دیده می‌شود که محل را به فضای مناسبی برای تمام سلیقه‌ ها بدل می‌کند.

همچنین رستوران جنگلی چوبی، سفره ‌خانه، نمایشگاه صنایع دستی و سوغات شمال و سوپرمارکت از جمله امکانات رفاهی موجود برای اقامت‌کنندگان به شمار می آید. شایان ذکر است که امکانات ویلایی پارک جنگلی سی‌سنگان به دو صورت سوئیت دو تخته و سه‌ تخته می باشد و خدمات خوبی را در اختیار گردشگران قرار می دهند.

تفریحات پارک جنگلی سی سنگان

وجود امکانات مورد نیاز پیک نیک مانند میز و نیمکت، کباب پز و … به شما این امکان را می دهد که بتوانید با بردن لوازم و وسایل لازم، ساعات خوشی را در کنار دوستان و خانواده تان تجربه کنید. گوشه گوشه این پارک جنگلی پر از سوژه هایی است که ارزش ثبت شدن در دوربین تان را دارند و می توانید با ثبت آنها یادگاری های خوبی را همراه خود ببرید. یکی دیگر از تفریحات هیجان انگیز در این پارک جنگلی، موتور چهارچرخ هایی است که می توانید با استفاده از آن ها آدرنالین و هیجان را چاشنی سفرتان کنید.

همچنین برای عاشقان هیجان، پیست کارتینگ پارک ساحلی سی سنگان یکی از بهترین‌ ها باشد. این پیست از مجهزترین پیست های کارتینگ در شمال ایران است و ماشین های مخصوص کارتینگ به همراه ماشین های کنترل از راه دور جذابیت پارک را دو چندان می کند.  حداقل سن برای استفاده از کارتینگ 10 سال و حداقل قد 140سانتی متر است و حضور والدین برای استفاده کنندگان زیر 16 سال الزامی است.

بهترین فصل سفر به سیسنگان

بهترین زمان برای سفر به پارک جنگلی سی سنگان، بهار، تابستان و پاییز است اما انبوه درختان آن در هر فصلی به شکلی تازه در می آیند.  بهار و تابستان سرسبزی و آب و هوای خوب منطقه بسیاری را به سی سنگان می کشاند. در پاییز برگ های رنگارنگ درختان در پاییز، پارک جنگلی سی سنگان را به مقصدی جذاب تبدیل می کند. در فصل زمستان نیز بارش برف و سرما و سپیدی زمستان جلوه ای تازه به این مقصد می بخشد.

البته توصیه می شود یک دست لباس اضافی، متناسب با فصل سفر خود به همراه داشته باشید تا در صورت بروز هرگونه مشکل و یا تغییر شرایط جوی آمادگی لازم را داشته باشید.

مسیر دسترسی به پارک جنگلی سی سنگان

پارک جنگلی سی ‌سنگان در ۳۵ کیلومتری نوشهر و در جاده‌ی نوشهر به نور قرار دارد. برای رسید به این پارک اگر از تهران یا کرج قصد سفر به نوشهر را دارید، یکی از راه‌ها جاده‌ی کندوان است که به چالوس منتهی می‌شود. این جاده جذابیت خودش را دارد و در هر فصل به رنگی خاص در می آیند، تجربه ای متفاوت را برای خود رقم بزنید. در هر جایی که خسته شدید می توانید توقف کنید و لحظاتی را غرق در آرامش و زیبایی این طبیعت چشم نواز شوید.

مسیر دسترسی به پارک جنگلی سی سنگان

پارک جنگلی سی ‌سنگان در ۳۵ کیلومتری نوشهر و در جاده‌ی نوشهر به نور قرار دارد. برای رسید به این پارک اگر از تهران یا کرج قصد سفر به نوشهر را دارید، یکی از راه‌ها جاده‌ی کندوان است که به چالوس منتهی می‌شود. این جاده جذابیت خودش را دارد و در هر فصل به رنگی خاص در می آیند، تجربه ای متفاوت را برای خود رقم بزنید. در هر جایی که خسته شدید می توانید توقف کنید و لحظاتی را غرق در آرامش و زیبایی این طبیعت چشم نواز شوید.