ماسال در استان گیلان یکی از برترین مناطق گردشگری ایران است که طبیعت بکر و جاذبه‌های دیدنی فراوانی را در دل خود جای داده است. پدیده‌هایی همانند مراتع و نواحی سرسبز، آبشارهای خروشان، غارهای کهن، روستاهایی با چشم اندازهای بی‌نظیر، طبیعتی زیبا و منحصر به فرد را برای ماسال به ارمغان آورده است. اما به جرات می‌توان روستای اولسبلنگاه در ماسال را یکی از برترین مناطق گردشگری این منطقه شناخته می‌شود. روستایی که برای عاشقان طبیعت‌ گردی یک منطقه بکر به‌شمار می‌آید و هرساله هزاران گردشگر از سرتاسر ایران و حتی گردشگران خارجی را به سمت خود می‌کشاند.

جاذبه‌های دیدنی روستای اولسبلنگاه

احتمالا مستندهایی که در آن فیلم‌بردار روی تپه ‌ای ایستاده و از رقص ابرها در زیر پایش فیلم می‌گیرد, را مشاهده کرده اید. اگر می‌خواهید خودتان این صحنه را تجربه کنید، حتماً بازدید از روستای اولسبنگاه در برنامه‌ های سفر خود قرار دهید. اکثر گردشگرانی که به ماسال می آیند برای برپایی پیک نیک و گشت و گذار در دل طبیعت به این منطقه مراجعه می کنند و در خیلی از روزهای سال شاهد حضور عکاسان ایرانی و خارجی در روستای اولسبلنگاه ماسال هستیم. در کنار این همه زیبایی رودخانه‌ی “خالکایی” که از ارتفاعات “شاه معلم” سرچشمه می‌گیرد، از این منطقه می‌گذرد  که همین موضوع جذابیت بازدید از آن را دو چندان کرده است. همچنین در این روستا اکثر خانه‌ ها به ‌صورت چوبی ساخته شده‌ اند و همچنان بافت سنتی خود را حفظ کرده است.

جالب است بدانید در روستای اولسبلنگاه اسب های زیادی وجود دارد و اسب سواری به یکی از تفریحات هیجان‌انگیز در منطقه تبدیل شده است. همچنین در هنگام سفر به این منطقه، بازدید از ارتفاعات آالاله را از دست ندهید. ارتفاعات آلاله در بالای اولسبلنگاه واقع شده است و پیاده می توانید از میان کلبه ها عبور نموده به آن سمت بروید. در این ارتفاعات گیاهان و گل ها، مراتع و درختان، فوفق‌العاده‌ای وجود دارد. آلو جنگلی و فندق از درختان میوه دار این ییلاق اندکه آلو ها اواسط اردیبهشت و خرداد و فندق ها اوایل شهریور تا مهر می رسند.

اقامت‌گاه‌ها و هزینه اقامت در روستای اولسبلنگاه

برای اسکان در روستا انتخاب‌ های مختلفی از جمله کلبه‌های جنگلی، هتل‌ و مهمان‌ سرای های متعدی وجود دارد که خدمات مناسبی را در اختیار گردشگران قرار می‌دهند. یکی از هتل‌های معروف منطقه هتل فردین معصومی، کشتی‌گیر معروف اهل ماسال است. این هتل در ابتدای اولسبلنگاه قرار گرفته است. به‌علاوه اگر اهلش باشید و موقع گرم سال باشد می ‌توانید در دل طبیعت بکر چادر بزنید و یک سفر رویایی و خاطره انگیز را تجربه کنید. به علاوه سکوت و دور بودن از هیاهوی شهر هم جزو ویژگی‌های همیشگی این منطقه محسوب می‌شود.

هزینه اقامت در هتل‌ها و اقامت‌ گاه‌ های این منطقه متفاوت است. لاکچری‌ ترین هتل این منطقه بین 350 تا 450 هزار تومان است و هزینه‌ها اقامت در مهمان‌سراها به ازای هر شب از 100 هزار تومان شروع می‌شود.

شرایط آب و هوایی و بهترین زمان سفر به روستای اولسبلنگاه

شرایط آب و هوایی روستای اولسبلنگاه در اکثر فصول سال بسیار متعادل و با رطوبت زیاد است که در طول شب هوا بسیار خنک و دل‌چسب است. هوا همیشه خنک و تمیز است.

شایان ذکر است که به‌دلیل موقعیت جغرافایی این منطقه در شمال کشور، اکثر گردشگران از اوایل اردیبهشت تا پایان تابستان را برای سفر انتخاب می‌کنند. البته با وجود این که روستای اولسبلنگاه از زیبایی چشم نوازی در فصل پاییز برخوردار است، اما در این فصل کم‌تر شاهد سفر هستیم. البته زمستان های اولسبلنگاه سرد و پر از برف است و دمای هوا در این فصل گاهی به زیر صفر کاهش می‌یابد. معمولاً سفر در این موقع از سال توصیه نمی‌شود.

میانگین دمای این منطقه در روزهای سرد سال ۳ درجه و در روزهای گرم سال ۲۸ درجه، همراه با رطوبت میانگین ۸۰٪ اندازه ‌گیری شده است.

مسیر دسترسی به روستای اولسبلنگاه

برای رسیدن به روستای اولسبلنگاه باید ابتدا خودتان را به استان گیلان و بعد شهرماسال برسانید بعد از آن جاده ای که به سمت روستای اولسبلنگاه می رود برخورد می‌کنید که مملو از درختان در هم پیچ و تاب خورده ی بلندی است که شما را در دل زیبایی‌اش غرق می‌کند. شهرستان ماسال در غرب رشت است و اگر از مسیر صومعه سرا به این منطقه سفر می‌ کنید، فاصله آن تا ماسال حدود 55 کیلومتر است.

اگر از تهران حرکت می‌کنید بهترین مسیر آزاد راه قزوین رشت است، بعد از طی 300 کیلومتر؛ از 20 کیلومتری قبل رشت به جاده فومن بپیچید. پس از عبور از فومن و سپس صومعه سرا به روستای کلیدبر می رسید. به سمت مسیر را به سمت ماسال ادامه دهید. در جنوب ماسال جاده گیلوان – ماسال برانید تا پس از طی 30 کیلومتر مسیر کوهستانی و پر پیچ و خم به اولسبلنگاه برسید.

توصیه‌ های سفر

  • اگر قصد به قصد طبیعت گردی به اولسبلنگاه سفر می‌کنید، تا جایی که ممکن است در طبیعت آتش روشن نکیند. اگر هم آتش روشن کردید، حتما آب کافی برای خاموش کردن آن با خود به همراه داشته باشید.
  • همچنین به هنگام کمپینگ و پیاده روی در دل طبیعت، حتما کیسه زباله های بزرگ با خود داشته باشید و به عنوان یک عاشق طبیعت زباله ها را از روی زمین جمع کنید، چرا که طبیعت توانایی بازیافت این همه زباله را ندارد.
  • آب مصرفی اولسبلنگاه از چشمه های خود روستا گرفته گردیده و در تانکر ها ذخیره می گردد. می‌توانید با خود آب معمدنی به همراه داشته باشید.
  • اولسبلنگاه شب های سردی دارد؛ پس لباس گرم و پتو همراه خود ببرید.
  • کفش مناسب پیاده روی بپوشید تا به‌راحتی در دل طبیعت قدم بردارید.