راه آهن پرسرعت و قطار مغناطیسی انقلاب بزرگی در صنعت حمل و نقل ریلی به وجود آوره اند. تکامل راه آهن پر سرعت با اهدافی از قبیل جایگزینی برای حمل و نقل هوایی، ارتقای رشد اقتصادی، کاهش زمان مسافرت و ارائه گزینه ای سبز تر، چشم انداز حمل و نقل را تغییر داده است.

این شبکه حمل و نقل در رقابت با شبکه حمل و تقل هوایی قرار دارد. هزینه قطار های پر سرعت در اروپا نسبت به هزینه پرواز با هواپیما به مراتب کمتر است.

در حال جاضر کشور هایی نظیر آلمان، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، چین و ژاپن دارای شبکه ریلی پرسرعت هستند. سرعت این قطار ها به بیش از 300 کیلومتر بر ساعت می رسد. 

توسعه و بهبود شبکه ریلی پرسرعت در اقسا نقاط جهان ادامه دارد. هر چند در روند اجرایی برخی از این پروژه ها مشکلاتی وجود دارد، اما روند توسعه این شبکه حمل و نقل اجتناب ناپذیر است.

علاوه بر این، پیشرفت های فناوری جدید مانند قطار های شناور مغناطیسی (Maglev) نوید سرعت بیشتر و سواری نرم تر را می دهد.

با توجه به توسعه سریع صنعت حمل و نقل ریلی در دهه گذشته، خلاصه ای به روز شده از 10 قطار سریع جهان را که در حال حاضر در حال خدمت رسانی هستند، بر اساس سرعت عملیاتی ارائه شده به شما معرفی می کنیم.

10- قطار فرچیاروسا ایتالیا (Trenitalia Frecciarossa 1000) : 300 کیلومتر  در ساعت

اپراتور دولتی راه آهن ایتالیا Trenitalia’s Frecciarossa یا ETR1000، به عنوان یک سرمایه گذاری مشترک بین هیتاچی ریل ایتالیا و آلستوم توسعه داده شده است.

قطار فرچیاروسا به پیکان قرمز مشهور است و علاوه بر ایتالیا در اسپانیا هم فعالیت می کند.

طول قطار ETR1000 یا همان فرچیاروسا 200 متر است و گنجایش 475 مسافر را دارد. واگن های قطار غیر مفصلی بوده و قادر است با حد اکثر سرعت مهندسی شده تا 300 کیلومتر بر ساعت جرکت کند.

در سال 2015 و در مرحله آزمایش، یکی از نمونه های این قطار موفق به ثبت رکورد 389 کیلومتر در ساعت شد، اما بیشینه سرعت مورد استفاده از این قطار همان 300 کیلومتر در ساعت است.

تا کنون 50 قطار ETR1000 ساحته شده که یکی از آنها به دلیل خروج از ریل لیوراگا از کار افتاده و 49 تای دیگر در حال خدمت هستند.

قطار ترنیتالیا فرچیاروسا ایتالیا ETR1000

9- قطار Korail KTX-Sancheon کره جنوبی: 305 کیلومتر در ساعت

Korail، متصدی ملی راه آهن کره جنوبی است و حدمات ریلی پر سرعت این کشور را اداره می کند.

این قطار سریع السیر کره که بیشتر با نام KTX شناحته می شود، از سال 2004 شروع به کار کرد. قطار KTX می تواند با حد اکثر سرعت 305 کیلومتر در ساعت حرکت کند و اولین قطاری است که در کره جنوبی طراحی و توسعه یافته است.