کشور ما ایران از جمله مناطقی در خاور میانه است که از تمام جهات جاذبه های طبیعی بسیاری دارد که علاوه بر این تنوع اشکال مختلف جاذبه های توریستی آن نیز مورد توجه واقع شده است. در ایران ما در هر یک از استان های وسیع و زیبای شمال و جنوب، شاهد آبشار ها، رودخانه ها، قنات و چاه هایی که جاذبه تاریخی دارند و بی نهایت نمونه دیگر هستیم که هر ساله گردشگران و بازدیدکنندگان بسیاری را از سراسر آسیا و کل جهان به ایران جذب می کند.

 استان کهگیلویه و بویر احمد نیز از جمله استان هایی است که در هر قسمت از آن پر طرفدار ترین جاذبه های گردشگری منطقه را تماشا خواهید کرد.در این مقاله قصد داریم به بیان نکات و مطالبی بپردازیم که به شما در تجربه یک سفر شاد و خاطره انگیز به تنگ گنجه ای یاسوج کمک خواهند کرد.

موقعیت جغرافیایی تنگ گنجه ای یاسوج

تنگ گنجه ای یاسوج در استان کهگیلویه و بویر احمد و در فاصله 13 کیلومتر تا یاسوج واقع شده است. این تنگه یا تنگ در روستایی با همین نام قرار گرفته که بخشی از دهستان سر رود شمالی محسوب می شود. تنگ گنجه ای یاسوج در دامنه های رشته کوه پهناور زاگرس و در قلب طبیعت جای گرفته است.

در رابطه با مسیری که باید برای رسیدن به این منطقه طی کنید، بایستی در نقشه از سمت شمال یاسوج به جهت سی سخت و در فاصله 18 متری از سی سخت در جاده آسفالت به سمت تنگ گنجه ای برانید تا بدون دشواری و مشکلی خیلی سریع به مقصد برسید.

فعالیت های تفریحی

اولین و اصلی ترین فعالیت تفریحی که شما بایستی حتما آن را در تنگ گنجه ای یاسوج تجربه کنید؛ کوهنوردی می باشد. کوه های محبوب استان کهگیلویه و بویر احمد زبانزد کل کشور هستند که از آنها می توان به کوه های دنا و رشته کوه های زاگرس نیز اشاره نمود. کوهنوردی علاوه بر اینکه فعالیت بسیار جذابی برای وقت گذرانی در سفر می باشد برای سلامتی و شادابی شما نیز مفید است.

در تنگ گنجه ای یاسوج هنگامی که فصل زیبای زمستان فرا می رسد و با خود پوششی از برف را در سر تا سر این منطقه می افکند؛ تفریحی مهیج  با عنوان اسکی سواری را نیز ممکن می سازد. اسکی سواری در دامنه های کوه و در ارتفاعات یخ زده آن لذتی دو چندان را به شما می چشاند و سرمای شدید زمستان را از یاد شما خواهد برد.

فعالیت تفریحی بعدی، عکاسی از جاذبه های توریستی و طبیعی این منطقه است. از آنجایی که تنگ گنجه ای یاسوج نمایی زیبا و به یادماندنی دارد، شما هرگز برای یافتن جلوه ای خاص برای عکسبرداری دچار مشکل نخواهید شد؛ یکی از نمونه هایی که برای عکاسی بسیار مورد استقبال واقع شده، درخت های بنه، زالزالک و بلوط مکان مذکور هستند که با قامتی استوار و بلند، سایه بانی فوق العاده نیز بشمار می روند. اگر به کهگیلویه و بویر احمد سفر می کنید؛ بهتر است پس از بازدید از تنگ گنجه ای یاسوج  و یاسوج به سی سخت هم و از چشمه های جوشان و همچنین درختان استوار چنار در سی سخت نیز بازدید کنید.

بهترین زمان سفر

با توجه به اینکه آب و هوای یاسوج نسبتا سرد است . برف و باران بسیاری در این منطقه می بارد و اکثر قله ها و ارتفاعات این منطقه، سطوح پوشیده از برف دارند؛ بهتر است در فصول ابتدای سال یعنی بهار و تابستان که هوا به نسبت کل سال گرم تر است به این منطقه سفر کنید.

با این حال اگر به دنبال زمانی برای رفتن به این سفر هستید که در آن بازه طبیعت بهترین جلوه خود را نمایش می دهد؛ فصل پاییز با درختان زالزالک و طیف های طلایی رنگ شاخ و برگان، صحنه ای از یک رویا را به شما نشان خواهد داد که نمی توانید بدون عکس گرفتن از آنها سفر خود را به پایان برسانید.

در زمستان های تنگ گنجه ای یاسوج شما همواره شاهد بهشتی سفید و دریاچه های یخی، همچون کریستال خواهید بود و نمایی از سطح شهر که توسط برف های سفید و تمیز پوشید شده را تماشاگر خواهید بود. در نتیجه از نظر آب و  هوا فصل بهار و برخی موقع هم تابستان و از نظر جاذبه های طبیعی، پیشنهاد ما سفر در پاییز و زمستان است.

نکات سفر به تنگ گنجه ای یاسوج

اولین نکته در رابطه با سفر به تنگ گنجه ای یاسوج این است که بهتر است سفر خود برای رفتن به آغوش طبیعت در ساعاتی پیش از غروب خورشید و در نزدیکی صبح آغاز کنید تا با تاریک شدن هوا در مسیر دچار مشکل و حوادثی همچون تصادف نشوید.

از آنجایی که تنگ گنجه ای یاسوج در نزدیکی یک روستا واقع شده و با وجود اینکه این روستا امکانات اولیه نظیر آب لوله کشی و امکانات بهداشتی دارد؛ ولیکن برای اقامت در این منطقه ممکن است امکانات لازم را نداشته باشید، بنابراین شما می بایست برای اقامت شبانه به یاسوج یا سی سخت بروید و محلی را برای سکونت بیابید.

پیشنهاد می شود پیش از آغاز سفرتان حتما به صورت اینترنتی و آنلاین در سایت های مربوطه هتل یا اقامتگاه دلخواه خود را یافته و آن را رزرو کنید تا نه تنها نگرانی از بابت اقامتگاه نداشته باشید و هم در زمان و به ویژه هزینه های سفر خود صرفه جویی کنید.

نکته مهم و قابل توجه برای سفر به تنگ گنجه ای یاسوج این است که به دلیل اینکه این تنگ یا تنگه از اقلیم های سردسیر شمرده می شود، بهتر است با خود زنجیر چرخ و لباس های گرم و مناسب به همراه داشته باشید.

اقامت در تنگ گنجه ای یاسوج

همان طور که پیش تر گفتیم؛ تنگ گنجه ای یاسوج در یک روستا واقع شده و بنابراین هیچ اقامتگاهی در نزدیکی آن نخواهید یافت، بدین منظور بایستی برای رزرو هتل یا اقامتگاه به یاسوج یا سی سخت بروید. از هتل های مناسب در یاسوج می توان هتل دال دنا یاسوج، هتل آزادی یاسوج و هتل ارم یاسوج را نام برد؛ ولی اگر قصد دارید در سی سخت سکونت داشته باشید؛ هتل سوئیت سیمرغ دنا سی سخت، مجتمع اقامتی دال دنا سی سخت و اقامتگاه بوم گردی رئیس سی سخت گزینه های مناسب تری هستند.

برای اینکه در طول سفر خود دچار هیچ گونه مشکلی در رابطه با اقامت شبانه نداشته باشید؛ توصیه می شود پیش از آغاز سفر خود حتما به صورت اینترنتی و آنلاین و به واسطه سایت های مربوطه هتل یا اقامتگاه مد نظر خود را بیابید و پس از کسب اطلاعات در مورد آدرس دقیق، هزینه و نام هتل، می توانید اتاق خود را آنلاین و از پیش رزرو کنید تا با مشکل پر بودن هتل ها در تعطیلات مواجه نشوید.

کلام آخر

انسان ها به طور غریزی گرایشی به طبیعت و فضای سبز دارند  که به روح آنها آرامش خاصی می دهد. سفر به کهگیلویه و بویر احمد، قلب جاذبه های طبیعی و گردشگری ایران به شما امکان گذراندن یک تعطیلات عالی و آخر هفته ای خاطره انگیز و شاد را می دهد. استان کهگیلویه و بویر احمد به جز داشتن این امتیاز که ارتفاعات زیادی چون رشته کوه های زاگرس را دارد، انواع و اقسام جاذبه های طبیعی همانند تنگ گنجه ای یاسوج را داراست. امید است مطالعه این مطالب برای شما مفید واقع شود و با سفر به این طبیعت بکر و وحشی زاگرس و بازدید از این حجم از طراوت و تازگی سفری شیرین و به یادماندنی را تجربه کنید.