آبشار زیبا و جلبکی حرام او (haram ow) در فاصله 30 کیلومتری شهر نور و در 25 کیلومتری در مسیر جاده رویان به بلده قرار دارد. این مسیر به جاده آبشار آب پری هم معروف است. این آبشار در مجاورت جاده قرار دارد و برای رسیدن به آن نیازی به پیمایش راه با پای پیاده نیست.

آبشار حرام او (آبشار جلبکی)

این آبشار جلبکی یکی دیگر از جاذبه های گردشگری مازندران است که در مسیر زیبا و جنگلی جاده نور به بلده قرار دارد.

بلندای آبشار حرام او به 15 متر میرسد و به دلیل وجود خزه و گلسنگ در مسیر آبشار، آب ریزه های بسیار زیبایی شکل گرفته است. قرار گرفتن آبشار در کنار جاده باعث شده تا گردشگران کنار آن توقف کرده و از خنکی و گوارایی آب آن بهره مند شوند.

با وجود کم بودن آب این آبشار، جاری شدن فطره های آب بر روی سطح جلبکی زیبایی منحصر به فردی به آبشار حرام او داده است.

بومیان این خطه معتقد اند آب آبشار حرام او خاصیت درمانی دارد. دلیل آن را نیز در وجود امامزاده ای در بالا دست آبشار می دانند.

دلیل نام گذاری آبشار حرام او

واژه او (ow) در گویش طبری به مانند گویش لری به معنی آب است و حرام هم از واژه حَرم به معنی مقدس آمده است.

مسیر دسترسی به آبشار حرام او

آبشار حرام او در فاصله 30 کیلومتری شهر نور و در 25 کیلومتری در مسیر جاده رویان به بلده قرار دارد.

 اگر از این جاده به سمت آبشار حرکت کنید از پارک جنگلی رویان و آبشار آب پری عبور کرده و در مسیر دل انگیز به این آبشار زیبا می رسید. اگر کمی بیشتر این مسیر را طی کنید از سایر دیدنی های مسیر مانند روستای بلده و پس از آن یوش (دیار نیما یوشیج) نیز می توانید دیدن کنید.

همچنین در صورتی که از تهران در مسیر جاده هراز به آمل سفر می کنید، حدود 40 کیلومتری آمل و در سمت چپ مسیر، جاده بلده قرار دارد، از جاده چالوس هم به این مسیر از پل زنگوله دسترسی وجود دارد.