استان مازندران به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه، و آب و هوای بی نظیر درای جاذبه های طبیعی بسیاری است که می تواند نظر هر مسافری رو به سمت خود جلب کند. یکی از این جاذبه ها آبشار آب پری می باشد. آبشاری که با آنچه تصور ذهنی ذهنی ما در مورد آبشار است مطابقت ندارد، ولی دیدن آن به دلیل زیبایی مسیر و هم چنین جذابیت ریزش آب در شیب تند خالی از لطف نیست.

آبشار آب پری کجاست

آبشار آب پری در کیلومتر 13 جاده رویان به سمت بلده قرار دارد. جاده ای کوهستانی، جنگلی و زیبا که دل هر بیننده ای را می رباید. آب پری ناحیه ای به همین نام است.. آبشار درست در کنار جاده قرار دارد و شما باید اتوموبیل خود را کمی بالاتر و یا پایین تر از محل آبشار پارک کرده و برای بازدید به محل آبشار بروید.

متاسفانه در سال های اخیر آب این آبشار کم تر شده، اما همچنان یکی از مقاصد اصلی مسافرانی است که برای تفریح و عکاسی به شهر های نور و رویان سفر می کنند.

آبشار آب پری

دلیل نامگذاری آبشار آب پری

همانطور که قبلا ذکر شد، آبشار آبپری در منطقه ای به نام آب پری واقع شده است. نام این ناحیه به زبان تبری (پری اَو) بوده.

(پری در لغت به معنای جن و پری و به نحوی دیگر به پریدن اشاره دارد) و (اَو هم به معنای آب) است، که احتمالا به مرور زمان و با افزایش گردشگران معادل فارسی آن به آب پری برگردان شده است.

بنا بر این دلیل نام گذاری آبشار آب پری به معنای واژه پری باز می گردد. برخی می گویند در قدیم ریزش سنگ به شکل امروزی نبوده و آب از بالا به سمت پایین میپرید و دلیل نام گذاری آبشار را به دلیل پریدن آب می دانند.

اما برخی دیگر از افراد محلی معتقدند چون در قدیم به دلیل پوشش جنگلی و کوهستانی بودن منطقه، هوا زود تاریک می شد، افراد با گذر از کنار آبشار به دلیل تاریکی ناحیه بالای آبشار و صدای آب دچار ترس شده و احساس میکردند این مکان دارای موجودات ماورایی است.(احتمالا نظریه دوم دقیق تر به نظر می رسد)

توجه: نویسنده با قاطعیت هیچ یک از دو روایت نقل شده در مورد علت نام گذاری آبشار آب پری (پری اَو) تایید یا تکذیب نمی نماید. این محتوا بر اساس معلومات موجود نگارش شده است و اطلاعات بیشتری دسترس نیست. لذا از افرادی که اطلاعات دقیق تری دارند تقاضا می شود در پایین همین پست و در قسمت درج پیام ها، نظرات خود را برای ما ارسال نمایند.

امکانات آبشار آب پری

در اطراف آبشار آب پری امکانات رفاهی بخصوصی وجود ندارد. اما روبروی آبشار، بازارچه کوچکی از دکه ها تشکیل شده که بطور عمده فروشنده انواع مواد غذایی مانند آش، کباب، بلال، چای، عسل و … و همجنین برخی صنایع دستی و محصولات محلی هستند.

در کنار این دکه ها آلاچیق هایی نیز وجود دارد که معمولا صبحانه و ناهار به همراه قلیان و نوشیدنی های سرد و گرم عرضه می دارند.

در بازارچه کنار آبشار معمولا روزهای پایانی هفته و ایام تعطیل به دلیل مراجعت گردشگران، کاسبی به راه است و  بوی انواع غذای محلی، کباب، آش و بلال مشام هر رهگذری را نوازش می کند.

امکانات اطراف آبشار آب پری
روبروی آبشار بازارچه کوچکی شامل تعدادی دکه و آلاچیق وجود دارد که بیشتر انواع خوراکی و غذاهای محلی و نوشیدنی هایی مانند چای می فروشند

دیدنی های اطراف آبشار آب پری

در مسیر آبشار آب پری، چه قبل و چه بعد از آبشار و در کنار جاده مناطق بکری برای توقف و کمپینگ وجود دارد. هر چه از سمت آب پری به سمت بلده حرکت کنید، به دلیل حرکت افزایش ارتفاع هوا خنک تر می شود.

حدود 18 کیلومتر پس از حرکت از آب پری به سمت بلده به آبشار حرام او می رسید که به آبشار جلبکی نیز معروف است.

آبشار حرام او
آبشار حرام او در 25 کیلومتری در مسیر جاده رویان به بلده قرار دارد.