آبشار گله جنی در دره ای در نزدیکی روستای شادگان باشت قرار دارد. آبشاری دل انگیز که صخره های سر راه خود را به زیبایی صیقل داده و مسیر رود در دره را به طور اعجاب انگیزی زیبا می کند.

این آبشار در فاصله 35 کیلومتری شهرستان باشت و 83 کیلومتری گچساران، در مسیر جاده باشت به چرام قرار گرفته است. آبشار گله جنی در دره ای بین دو رشته کوه خامی و لار واقع شده و در فصل بهار از زیبایی وصف ناشدنی برخوردار است.

نکته قابل توجه درباره آبشار این است که آب در مسیر رودخانه تا به دره رسیده سنگ های سر راه را به شکل عجیبی صیقل داده و سپس باعث بوجود آمدن چند آبشار کوچک و بزرگ شده تا مسیر خود در دره را ادامه دهد.

از دیگر زیبایی های این مکان بکر، طبیعت زیبای جنگل های بلوط اطراف و مسیر زیبای کوهپایه ای آن است که در انتهای فصل زمستان و ابتدای بهار دل هر بیننده ای را به طرز عجیبی می رباید.

مسیر دسترسی به آبشار گله جنی

پس از حرکت از باشت به سمت چرام و عبور از روستای آبدهگاه و پنبه زار، در مسیری زیبا و کوهپایه ای که پوشیده از درختان بلوط و رودخانه های فصلی است، در دامنه کوه خامی به راه خود ادامه داده و روستاهای چشمه دره، کزنگان، تلچگاه، لار و شادگان را پشت سر می گذارید. حدود 1 کیلومتر پس از روستای شادگان از سمت راست جاده وارد مسیری خاکی و شده و در امتداد دره طی طریق کرده تا به آبشار گله جنی برسید.