معرفی جنگل حرا قشم

طبیعت گردی همواره با مزایای بیشمار همراه بوده است، از بهبود سلامت ذهنی تا افزایش سطح سلامت جسمی همگی با یک سفر یک یا چند روزه در طبیعت ممکن خواهد بود. استراحت از کار های روزمره با گردش و صرف زمان در طبیعت می تواند به شما کمک کند برای مدتی از شلوغی و استرس زندگی مدرن فرار کنید.

جزیره قشم، بزرگ ترین جزیره خلیج فارس می باشد که جاذبه های طبیعی بسیاری دارد. یکی از این جاذبه های طبیعی جنگل های حرا یا (مانگرو) می باشد که در شمال غربی جزیره قشم قرار دارد. بافت ساقه، تنه و ریشه درختان حرا به گونه‌ای است که آب شور دریا را تصفیه کرده، مواد مورد نیاز را جذب و مابقی را دفع می کند. جنگل های زیبای حرا زیست گاه گونه های زیادی از پرندگان می باشد.

در ادامه سعی داریم با ارائه اطلاعات و پیشنهاداتی در مورد سفر به جنگل حرا سهیلی قشم به شما در داشتن یک سفر و طبیعت گردی لذت بخش کمک کنیم؛ امیدواریم که با مطالعه این مطالب بتوانید سفر متفاوت و درعین حال بدون مشکلی را تجربه کنید.

موقعیت جغرافیایی جنگل حرا سهیلی

جنگل حرا در میان هرمزگان و بخشی از قشم قرار گرفته و معمولا از جاذبه های توریستی هرمزگان به شمار می رود. از نظر جغرافیایی این جنگل در قسمت شمال غربی جزیره قشم و در تنگه خوران واقع شده و بخش عظیمی از زیبایی های این جنگل در نزدیکی روستای کوران ، منطقه گورزین و داخل مثلث لافت به چشم می خورد.

در جزیره قشم و در سواحل زیبا و با صفای آن هیچ گونه مسیری از خشکی به داخل جنگل حرا برای گردشگران و بازدید کنندگان وجود ندارد و تمام راه های متصل به این جنگل تنها از مسیر آب امکان پذیر است. برای بازدید از این جنگل باید با تمام آبراهه ها آشنایی داشته باشید و چون این امر برای گردشگران میسر نیست می توان با یک ناخدای کشتی با تجربه که مسیر های آبی را به خوبی می داند هم سفر شد و خاطراتی جذاب و مهیج از سفر به جزیره قشم برای خود رقم زد.

برای سوار شدن قایق هایی که مسیر خشکی تا جنگل حرا را طی می کنند باید به یکی از اسکله های این محل بروید؛ برای مسیر جنگل حرا ، دو اسکله روستای طبل و اسکله سهیلی موجود هستند؛ البته اسکله سهیلی شهرت و محبوبیت بیشتری دارد و به دلیل دارا بودن امکاناتی همچون فروشگاه های فروش سوغاتی قشم ، سوپر مارکت ، سرویس بهداشتی و… بیشتر مورد توجه گردشگران و بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

فعالیت های تفریحی

در جنگل های حرا قشم به جز جاذبه های گردشگری و جاذبه های طبیعی بسیار ، امکانات تفریحی جذاب و مهیجی نیز برای بازدیدکنندگان فراهم شده است؛

اصلی ترین آنها طبیعت گردی و قایق سواری است که علاوه بر لذت تماشای محیط زیست و این محل باصفا، مکانی به غایت جذاب برای دورهمی های خانوادگی و مخصوصا کمپ زدن نزدیکی اسکله ها به منظور تماشای پرندگان زیبا و مختلفی است که در این جنگل زندگی می کنند. به جز قایق جابه جایی و گردش با شتر نیز از دیگر امکانات و  فعالیت های تفریحی این جنگل است که تفاوت آن را با دیگر جاذبه های طبیعی قشم نمایان می کند.

شما می توانید برای طی مسافت های نسبتا طولانی به اسکله های روستای طبل های اسکله روستای سهیلی رفته و با هزینه مناسب برای خود و همراهانتان شتر کرایه کنید و از این سواری جدید و جالب لذت ببرید. یکی دیگر از تفریحاتی که می توانید در جنگل های حرا قشم تجربه کنید ، عکاسی می باشد ؛ عکاسی و تصویر برداری از طبیعت و فضای سبز ، دریای وسیع خلیج فارس و سواحل آن و پرندگان مختلفی که در این جنگل زندگی می کنند، از اموری است که علاوه بر تفریح، جنبه گردشگری نیز به همراه دارد.
به جز مثال های بالا و عکاسی از مناظر و قسمت های مختلف جنگل، عکس برداری از صحنه های خاطره انگیز قایق و شتر سواری و دیگر تفریحاتی که در کنار خانواده و عزیزانتان در این جنگل تجربه کردید نیز باعث می شود که این خاطرات شیرین را هرگز از یاد نبرید.

بهترین زمان سفر

برخلاف بوستان ها و پارک هایی که ساعت مشخصی برای ورود و بازدید دارند و افراد به جز همان ساعات خاص نمی توانند وارد آنجا شوند؛ جنگل های حرا قشم جزوی از جاذبه های طبیعی قشم به حساب می آیند و ساعت خاصی برای ورود وجود ندارد؛ ولیکن از آنجا که ورود به این جنگل ها بدون قایق امکان پذیر نیست و قایق ها هم در نزدیکی عصر و غروب به مرور زمان کمتر می شوند ، می توان نتیجه گرفت که بهتر است برای بازدید قبل از غروب خورشید به جنگل های حرا بروید تا بتوانید از قایق ها استفاده کنید.

 با این وجود اگر هم نتوانستید تا قبل از عصر به جنگل بروید و قایقی برای رفتن نیافتید مشکلی نیست؛ شما می توانید در نزدیکی ساحل پهناور خلیج فارس و در کنار اسکله ها چادر بزنید و کمپ برپا کنید تا هم بتوانید به راحتی از امکانات اسکله ها بهره مند شوید و هم از آب و هوای بی نظیر و دیگر جاذبه های توریستی این مکان لذت ببرید.

از آنجایی که آب و هوای جزیره قشم، به طور کلی گرم و شرجی می باشد، پیشنهاد می شود در فصول آخر سال که به نسبت سردتر هستند، به این جزیره سفر کنید و از بابت جاذبه های گردشگری نگران نباشید، چرا که جنگل های حرا قشم همواره و در تمام فصول سال بسیار سرسبز هستند. با این وجود معمولا بهترین شرایط برای طبیعت گردی در این مکان فصل بهار و ماه خرداد است؛

در این دو زمان، به دلیل هوای گرم و آب و هوای بهاری درختان این جنگل شکوفه های زرد رنگ بسیار زیبا و چشم نوازی دارند و به کلی جلوه جنگل را متفاوت و جذابیت های این محیط را دوچندان می کند.

نکات سفر به جنگل های حرا قشم

همانطور که می دانیم، جنگل های حرا قشم تنها قسمت هایی کوچک باقیمانده ای از خود جنگل حرا در آسیای جنوب غربی هستند و جزوی از میراث گردشگری و تاریخی مهم ما محسوب می شوند؛ بنابراین باید همواره در حفظ محیط زیست ، درختان جنگل به ویژه آب های خلیج فارس کوشا باشیم و از هرگونه آسیب زدن به آنها ، ریختن زباله یا خاموش نکردن آتش هنگام رفتن از آنجا جدا خودداری نماییم.

نکته بعدی بازدید در هنگام صبح، ظهر و به طور کل پیش از غروب آفتاب است تا به دلیل نیافتن قایق مجبور به بازگشت نباشید. می توانید با اجاره طولانی مدت قایق ها در هنگام مد دریای خلیج فارس از تفریحی جذاب و آرامش بخش، یعنی ماهیگیری نیز لذت ببرید.

آب و هوای جزیره کیش در این منطقه بسیار گرم می باشد، پس توصیه می شود علاوه در انتخاب لباس های خنک و مناسب ، کلاه و عینک آفتابی و مهمتر از همه کرم ضد آفتاب با خود همراه داشته باشید.

برای مسافرت به هر شهر، روستا یا جزیره ای که به منظور طبیعت گردی و تماشای مکان های دیدنی به آنجا سفر می کنید، باید اطلاعاتی درمورد مکان های مشهور و محبوبی که از جاذبه های توریستی و طبیعی به حساب می آیند بدست آورید و با برنامه سفر کنید؛ جنگل های حرا قشم نیز از در نزدیکی مکان های دیدنی بسیار معروفی همچون غار خربس و ژئو پارک قشم واقع شده و شما می توانید ضمن آمدن به این جنگل از این مکان ها نیز بازدید کنید.

اقامت در جنگل حرا قشم

علاوه بر تحقیق درمورد آدرس و نام مکان هایی که قصد دارید از آنجا بازدید کنید بهتر است پیش از سفر ابتدا درمورد هتل و اقامتگاه های موجود،  هزینه و آدرس آنها نیز کمی اطلاعات کسب کنید تا بعد از طبیعت گردی در آنجا ساکن شوید توصیه می شود تا حد امکان در خصوص رزرو محل اقامت خود قبل از حرکت و شروع سفر اقدام کنید تا بدون دغدغه از سفرتان لذت ببرید.

بهترین مکان ها برای سکونت کوتاه مدت شما در سفر به جنگل های حرا قشم هتل سنتی صفا آباد و اقامتگاه مغ هستند و در آنجا تمام وعده های غذایی شما در غذاخوری و رستوران به طور کاملا سنتی و محلی سرو خواهد شد؛ مکان های ویژه مخصوص مناسبت ها و جشن هایی نظیر عروسی و تولد نیز از دیگر امکانات این سکونت گاه ها است.

کلام آخر

به طور کلی می توان گفت سفر به جزیره زیبای قشم و رفتن به جنگل های حرا هرمزگان در نزدیکی دریای پهناور خلیج فارس به شما امکان تجربه یک مسافرت و طبیعت گردی فوق العاده را خواهد داد. گردش در طبیعت بکر می تواند یک روش عالی برای فرار از مشغله ها و استرس های زندگی روزمره باشد واستراحت در یک فضای سرسبز و دوری از زندگی مدرن و ماشینی می تواند به طرز چشمگیری سطح رفاه و سلامت شما را بهبود بخشد. امید است مطالعه این مقاله برای شما مفید واقع شود.